مولیون پنجره دوجداره

مولیون پنجره دوجداره

مولیون پنجره دوجداره یک عضو عمودی باریک که پنجره را به واحدهای کوچکتر تقسیم می کند. در صنعت ساختمان سازی به ستون های عمودی یا افق که فریم های پنجره را از هم جداکرده و موجب استحکام آن می شود، مولیون گفته می شود. مولیون ها گاهی ممکن است فقط جنبه تزئینی داشته باشد و در استحکام پنجره تاثیری نداشته باشد.

چنانچه که به معماری ساختمان علاقه مند باشید، حتما انواع پنجره را از نزدیک دیده اید. این پنجره ها هر طرح و شکلی که داشته باشند، دارای یک سری قاب و ستون در اطراف خود هستند. وظیفه این ستون ها نگهداری شیشه در داخل قاب و همچنین نگهداری از فریم پنجره در برابر عوامل محیطی از جمله باد، ضربه و لرزش می باشد.

طبق مقررات ساختمانی پر کردن فضای پنجره با یک شیشه ی بزرگ غیر اصولی است. در پنجره های مولیون دار شیشه به شبکه های مساوی تقسیم می شوند و هدف اصلی آن امنیت و استحکام پنجره می باشد. با نصب مولیون، فشار بار به جای شیشه به ساختمان منتقل می شود.

کاربرد پروفیل مولیون

کاربرد این پروفیل روزانه در حال پیشرفت است در گذشته از مولیون فقط برای استحکام و نگهداری پنجره استفاده می شد. ولی امروزه پروفیل مولیون در عایق سازی و زیباسازی پنجره ها نیز اهمیت بسزایی دارد.

دلیل استفاده از مولیون پنجره دوجداره

این پروفیل با سطح مقطعی چندلایه در اطراف پنجره علاوه بر محکم کردن شیشه در جای خود، به خوبی ناحیه بازشو را نیز می پوشاند. به همین دلیل در هنگام خرید پروفیل درب و پنجره upvc باید به ظرافت به کار رفته در پروفیل مولیون آن دقت کنید.

مولیون پنجره دوجداره

انواع پروفیل مولیون

سطح مقطع پروفیل مولیون شکلی مانند (T) انگلیسی دارد و همانطور که گفتیم، به خوبی می تواند فضای پنجره را در قسمت های افقی و عمودی پوشش دهد. به عنوان مثال از پروفیل مولیون می توان جهت کتیبه بالای پنجره های دوجداره استفاده کرد. انواع پروفیل های موجود در بازار عبارتند از :

  • پروفیل مولیون ثابت سری ۶۰
  • پروفیل مولیون ثابت سری ۷۰
  • پروفیل مولیون متحرک
  • پروفیل مولیون کتیبه کشویی

پروفیل مولیون ثابت سری ۶۰

از این پروفیل می توان در کنار مجموعه پروفیل های ۶ سانتی متری استفاده کرد.

پروفیل مولیون ثابت سری ۷۰

این پروفیل مولیون ثابت، عرضی معادل ۷۰ میلی متر یا ۷ سانتی متر دارد و طبیعتا باید آن را کنار سایر پروفیل های ۷ سانتی متری استفاده کرد.

پروفیل مولیون متحرک

پروفیل مولیون متحرک به لنگه بازشو پنجره متصل شده و هنگام بازشدن پنجره، همراه آن حرکت می کند. از این نوع پروفیل مولیون می توان در درب و پنجره های دوجداره و upvc فرانسوی یا ساده استفاده کرد. در این نوع پنجره هر دو لنگه کنار قابلیت بازشدن در کنار هم دارند.

پروفیل مولیون کتیبه کشویی

پروفیل های کشویی با سایر پروفیل ها به طور کلی تفاوت دارند و به همین دلیل، این نوع مولیون شباهت اندکی به انواع دیگر پروفیل های مولیون دارد. در واقع از این پروفیل مولیون می توان به عنوان تقسیم کننده ای افقی در داخل پنجره های کشویی شکل استفاده کرد.

تفاوت مولیون پنجره دوجداره و مونتیز

مونتیز در واقع مقاطع مختلف شیشه را از هم جدا می کند و موجب استحکام بیشتر پنجره در برابر ضربه می شود. حال سوال پیش می آید که تفاوت پروفیل مولیون و مونتیز در چیست؟ در واقع مولیون ها ستون های اصلی پنجره می باشند که بار اصلی چارچوب و شیشه را به دوش می کشند. اما مونتیز امروزه بیشتر جنبه تزئینی و دکور برای پنجره ها دارد و به شیشه منازل نمایی شبکه ای می بخشد. در حال حاضر بسیاری از معماران در صورت استفاده از مونتیز آن را خارج قاب اصلی یا مابین دوجداره شیشه استفاده می کنند که ظاهری دکوراتیو به پنجره ها می دهد. برای راهنمایی بیشتر با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *